KSČM Ústecký kraj

www.kscm-usteckykraj.cz

Prosperující kraj, spokojení občané Chceme, aby kraj sloužil občanům
Napište nám Úvodní stránka Vypnout styly

Aktuálně

28.8.2017

Vatra k SNP

V sobotu 26. srpna se na koupališti v Duchcově konala 24. Vatra k 73. výročí SNP. Význam SNP připomenul předseda MV KSČM Duchcov Petr Kňourek.

celý článek »


24.7.2017

Ing. Jaroslav Kohout

V podzimních volbách 2017 (20. - 21.10.2017) kandiduji v Ústeckém kraji, na kandidátce KSČM do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V krátkosti Vám představím sebe, své osobní priority i vize, které bych chtěl velmi rád v této veřejné funkci prosadit.

celý článek »


24.7.2017

Ing. Jaroslav Kohout

PLNĚNÍ SLIBŮ JE MOJÍ PRIORITOU S LIDMI PRO LIDI

celý článek »


24.7.2017

Volební anketní otázky

Ing. Jaroslav Kohout

celý článek »


24.7.2017

Ing. Josef Šenfeld

DŮSTOJNÝ ŽIVOT PRO VŠECHNY

celý článek »


starší příspěvky »

Tereza Spencerová besedovala o problematice Blízkého východu ve Štětí

24.7.2017 13:51

Tereza Spencerová je specialistkou na Blízký východ, novinářkou a analytičkou, která zavítala jako další významný host na pozvání předsedy střediskové rady KSČM ve Štětí Petra Bureše na besedu do tohoto města.

 

Uvedla v začátku besedy, že pod pojmem Blízký východ označený často jako Arabský svět, si často lidé představují jednolitou plochu lidí stejného vyznání, stejné řeči, stejné rasy, stejných kulturních zvyků, ale v tom je zásadní omyl. Píše se tam sice stejnou velmi složitou sadou písmen, ale jinak stejná slova v různých zemích mají naprosto odlišné významy.  Například  běžná fráze - Mohu vás pozvat na večeři? -  v Egyptě skutečně  znamená pozvání na jídlo. Ovšem pokud by stejnou frázi pronesl Alžířan, je třeba se mít na pozoru.  Zde totiž její význam zní - Já vás sežeru. V nejednotnosti arabštiny spočívá jeden z velkých problémů.

 

Arabský svět byl dlouho pod vlivem USA, které od 50. let až do roku 2011 udržovaly u moci  diktátorské režimy, ale rok 2011, tzv. Arabské jaro, naprosto překreslilo politickou, kulturní i sociální mapu regionu. Mnozí mají za to, že k žádným zásadním změnám nedošlo, že se mnohde pouze vyměnil jeden režim diktatury za druhý, ale Spencerová se domnívá, že se jedná o začátek dlouhodobého procesu, který zdaleka nekončí a jehož výsledky mohou být jasné až za několik desítek let - Arabové nepoužívají pojem JARO ale PROBUZENÍ, který sám o sobě tento nekončící proces lépe vystihuje.

 

Jeden z dotazů směřoval k návštěvě současného prezidenta Donalda Trumpa v arabských zemích  a jeho výroku, že by proti terorismu měly bojovat samy arabské režimy. Dle názoru Terezy Spencerové je to pouze mlácení prázdné slámy. Řekla, že s touto myšlenkou přišel již George Bush a opakoval ji i Barack Abama.  Ve své podstatě je dobrá, ale praxe je jiná. Vždyť režimy v Saudské Arábii, Kataru, do určité míry i ve Spojených arabských emirátech,  dále  al - Kajdu a zčásti Islámský stát  samy Spojené státy podporují a financují. USA stály u vzniku samotné al - Kajdy, která tehdy měla být nástrojem proti sovětské okupaci v Afghánistánu. USA válečné konflikty potřebují, americké zbrojovky musí mít zajištěnu výrobu na desítky let dopředu,  a proto pronášet takováto prohlášení je holé pokrytectví.

 

 

Neopomenutelnou byla samozřejmě otázka terorismu. Spencerová  se domnívá,  že nyní v době silného teroru z rukou IS se mladá generace v zemích Sýrie, Libanonu či  Egypta začíná úplně zříkat náboženství, neboť vidí důsledky islámu v jeho nejradikálnější podobě. Přechod na ateismus je sice velmi pozvolný, ale během několika desetiletí může mít  viditelný dopad, neboť v ateistickém prostředí se radikálům bude operovat mnohem hůře. Na otázku, zda bude terorismus zcela zničen, uvedla, že na zabití tisíce lidí stačí bohužel jeden šílenec. A myšlenky terorismu budou i nadále přežívat. Dojde však zřejmě k přechodu z otevřených bojů na gerilovou válku.  A jaká je skutečná podstata názorů USA na likvidaci terorismu? Je to jen líbivá politika pro média a všechny ty, kteří takové pohádce uvěří. Vždyť jaký má smysl bojovat pravou rukou proti terorismu, když levá ruka ho vytváří!

 

 

Spencerová poznamenala, že účastníky nejvíce zajímala otázka Sýrie. Z jejího pohledu je to přirozené, neboť je to region, kde se lámou ledy a bude se zde zřejmě spoluurčovat obraz mezinárodních vztahů. Sýrie je jednou z kolébek křesťanství.  Vznikla rozdělením Osmanské říše a škrtem pera, svévolným postupem Západu při určování kde kdo a jak bude žít, byla dána dohromady etnika, která se spolu těžko snášejí. Aby bylo zabráněno náboženským a etnickým sporům a čistkám, byl ražen občanský princip, to znamená rovnost lidí bez ohledu na náboženské vyznání. Podařilo se tím po desítkách let obrousit ty největší rizikové hrany, které by vedly k nějakému konfliktu. Když však propukla válka v Sýrii, džihádisté si brali za svůj první cíl k likvidaci křesťany, neboť právě ty islám viní už od dob křížových výprav za snahu o zničení islámu. Syrský režim však, ať si o něm myslí kdo chce, co chce, brání křesťany jako své občany. Tereza Spencerová měla také možnost hovořit s Bašárem Asadem, současným prezidentem Syrské arabské republiky a díky tomu si mohla utvořit objektivnější pohled na celou problematiku.

 

Přítomné také zajímala účast Spencerové ve východním Allepu v době bojů. Ona k tomu uvedla, že je to příklad naprosté dezinformovanosti, neboť např. agentura Reuters napsala o brutálním bombardování, ale boje byly pouze lokální a k žádnému brutálnímu bombardování nedošlo. Navštívila však uprchlický tábor, kam byli sváženi uprchlíci z východního Aleppa. Několik válečných let zde vytvořilo tzv. zbytečnou generaci - je tu spousty naprosto negramotných a zanedbaných žen, které však mají hromadu dětí a proto se zde naskýtá otázka, co s nimi bude?

 

Kromě poutavého vyprávění a zodpovězení řady otázek Tereza Spencerová narazila ještě na jeden závažný problém. Přibližně v roce 2030 bude na území  Spojených arabských emirátů neobyvatelno, díky prudkému nárůstu teplot. Již dnes se pohybují  např. v Luxoru teploty kolem 54°C a lidé zde v tomto horku umírají. Klimatické změny budou znamenat obrovskou vlnu migrace. Jak se k této problematice postaví ostatní svět? Budeme přijímat tyto lidi nebo je odsoudíme k smrti? Před námi, před lidstvem, bude stát v relativně blízkém čase velmi důležité rozhodnutí, kterému se nelze žádným způsobem vyhnout.

 

Soňa Grochalová

 

 

© KSČM ÚSTECKÝ KRAJ - všechna práva vyhrazena
Code & HTML © Ing. Martin Žaloudek     Design & HTML © Roman Novotný